Wat heeft de Corvette ZR-1 gemeen met de Bugatti Veyron?
03-05-2015 via autoblog.nl
Eigenlijk meerdere dingen, zo richtte GM zich in 1986 tot Lotus met het idee om de snelste productieauto ter wereld te bouwen, gebaseerd op de Corvette C4. Maar er is meer.
In 1984 was het eindelijk tijd voor de vierde generatie Chevrolet Corvette, nadat voorganger C3 in vijftien jaar was verworden van een sierlijke sportwagen tot een plastieke schim van zichzelf. De C4 brak radicaal met de styling van de C3. Geen gespierde, golvende lijnen, maar een strak en zelfs wat sober design. Met de originele 205 pk sterke motor was het geen strepentrekker, ook niet toen dit blok al in 1985 werd vervangen door de L98 met 250 pk.
Corvette + Lotus = ZR1
Toen General Motors in 1986 Lotus overnam, ontstond al snel het idee om de engineering-divisie van de Britse sportwagenbouwer aan het werk te zetten om van de Corvette C4 de snelste productieauto ter wereld te bouwen. Ruim tien jaar later zou Volkswagen met de Bugatti Veyron hetzelfde nastreven. Lotus begon met het ontwikkelen van een nieuw motorblok, de L98 was met zijn twee bovenliggende nokkenassen nu niet echt een technologisch hoogstandje.
Een nieuw blok ontwikkelen was nog best lastig, omdat het naadloos in de bestaande Corvette C4 moest passen, wat nog lastig was aangezien de motor van onderaf ingebouwd moet worden. Het nieuwe blok, LT5 genaamd, had vier in plaats van twee bovenliggende nokkenassen en 32 in plaats van 16 kleppen, variabele kleppentiming en twee brandstofinjectors per cilinder. Toch werd het streven van 400 pk niet gehaald, de LT5 was uiteindelijk goed voor 375 pk. Het eindresultaat werd Corvette ZR-1 gedoopt. Een naam die op de Corvette C3 al eens was verschenen en die nog altijd (maar dan zonder streepje) garant staat voor heel veel Corvette-pret. Er gaan zelfs geruchten dat de nieuwe ZR1 een middenmotor krijgt!
Chevrolet Corvette ZR1
Ondanks het niet gehaalde streefvermogen was de Corvette ZR-1 met een topsnelheid van 288 kilometer per uur en 0-100 in 4,5 seconden behoorlijk rap, maar de snelste productieauto was het zeker niet. Extra wrang als je bedenkt dat de ZR1 tijdens zijn ontwikkeling de codenaam ‘King of the Hill’ kreeg. Mede door zijn hoge prijs (dubbel die van een gewone Corvette C4 en zelfs iets hoger als die van een Porsche 911 destijds) werden er in zes jaar slechts 6939 exemplaren gebouwd.
Twee sleutels
Ondanks dat het vermogen lager uitviel dan vooraf gewenst, vond General Motors het nodig om de Corvette ZR1 te voorzien van twee contactsleutels. Met de eerste sleutel kon je de auto starten en werd één van de twee injectoren en drie van de vier kleppen per cilinder gebruikt, waardoor de auto ongeveer tachtig procent van zijn maximum vermogen leverde. Met de tweede sleutel ontketende je de ZR-1 en kreeg je beschikking over het volledige prestatiepotentieel. Daarmee hebben we dus de tweede link met de Bugatti Veyron te pakken, want ook de über-Volkswagen had een tweede sleutel nodig om tot zijn topsnelheid van ruim 400 km/u te komen.
Origineel artikel : http://www.autoblog.nl/nieuws/wat-heeft ... yron-76736
Wat heeft de Corvette ZR-1 gemeen met de Bugatti Veyron?
- Frederik
- Site Admin
- Berichten: 11314
- Lid geworden op: 12 aug 2008, 01:26
- Auto: Elan & Evora
- Locatie: Waregem
- Contacteer:
- Frederik
- Site Admin
- Berichten: 11314
- Lid geworden op: 12 aug 2008, 01:26
- Auto: Elan & Evora
- Locatie: Waregem
- Contacteer:
Re: Wat heeft de Corvette ZR-1 gemeen met de Bugatti Veyron?
In de commentaren kwamen ook nog leuke weetjes naar voor:
--
--
- Lotus heeft later de versnellingsbak gebruikt voor de Lotus Omega. Was de enige bak die het koppel van die Bi-Turbo aankon.
- Plus het feit dat Lotus toen eigendom was van GM. En qua specs liggen de C4 ZR-1 en Lotus Carlton niet ver uit elkaar.
- Voordeel van deze bak was niet alleen het vermogen wat ie aankon, maar ook het feit dat accelereren goed mogelijk was door vijf ‘snelle’ versnellingen en een zesde versnelling welke een enorme overdrive was, zodat er ook relatief ‘zuinig’ mee gereden kon worden.
- De zesbak van de ZR-1 is niet alleen ideaal door de PK’s die die aankan, maar ook door de hoeveelheid koppel en hoge toerentallen. Enige nadeel van de bak is de koeling op hoge snelheid. Die was niet voldoende. En daarmee komen we bij de derde overeenkomst met de Veyron: de tijd die de bak nodig heeft om overhit te geraken is langer dan de tijd dat de benzinetank sneller leeg is op topsnelheid…
- De bak werd in licht gewijzigde vorm ook geleverd in de Holden Commodore (inclusief de HSV GTS en alle Monaro, VXR8 varianten) en de Z06.
9/05/2024 Ypres Lotus Day
TBA Lotus Summers End
Folow me: instagram.com/lotusfanatic - fb.com/lotusfantic
TBA Lotus Summers End
Folow me: instagram.com/lotusfanatic - fb.com/lotusfantic